Navigace:   Aktuality
21.12.2009   Největší střelnice v Česku padla!

Vzhledem k tomu, že se již nějakou dobu mezi střelci mluví o zániku největší střelnice v Brně a podivném rozprodávání jejího majetku, přínášíme tento článek, který vyšel včera na iDNES.cz Abychom nebyli zaujati soucítením se střelci, je zde ke stažení i vyjadření Českého střeleckého svazu k dané situaci. Kdo by měl zájem o další informce, doporučuji navštívit forum na strelecky-portal.cz.

 

Největší sportovní střelnice v České republice, kde trénovala i olympijská vítězka Kateřina Emmons, ukončí provoz. Na jejím místě zřejmě vyroste hotel pro návštěvníky brněnského Automotodromu. Střelecký svaz nemá dost peněz na náročný provoz ani na nájem.

Jediný zájemce o koupi rozsáhlého areálu teď nabídl svazu 20 milionů korun.

"Pozemky okolo střelnice patří Automotodromu. Jeho představitel pan Abrahám nás upozornil, že pokud areál prodáme komukoli jinému, neumožní mu přístup. Na Automotodromu je závislý také přísun elektřiny, vody i plynu," popisuje okolnosti chystaného prodeje předseda Českého střeleckého svazu Petr Baroch. Svazu tak nezbývá jiná možnost.

K rozhodnutí střelecký areál prodat vedlo svaz hlavně letošní zvýšení nájmu za pozemek, který vlastní Lesy ČR. Do letoška požadovali 80 tisíc ročně, ale od tohoto roku se nájem zvýšil na 682 tisíc.

Podle Lesů ČR je částka odpovídající dané lokalitě. Původně požadovaly téměř dvojnásobek. Svazu se i přesto zdá nájem příliš vysoký.

Argumentuje také tím, že Automotoklub umožňuje na střelnici volný přístup pouze brankou pro pěší. "Nemůžeme platit dál takovou sumu za pozemek, kam ani nemůžeme dojet autem," vysvětlil Baroch.

Mnoho střelců s prodejem nesouhlasí. Považují za nelogické prodávat funkční halu, kterou využívali sportovci z celé republiky. Podle nich se svaz nesnažil získat finance jinde.

"Svaz nutně potřebuje peníze, proto halu prodává. Ale českou střelbu to nenávratně poškodí. Teď se zbaví střelnice pod cenou, ale za pár let si všimne, že najednou nemáme olympijské vítěze, a bude za desítky milionů stavět halu novou," kritizoval rozhodnutí svazu rodič jednoho z mladých střelců Josef Halva.

Vedení brněnského okruhu o volný pozemek okamžitě projevilo zájem. Představitel Automotodromu a prezident Automotoklubu Karel Abrahám zamýšlí na místě vystavět hotel pro návštěvníky závodů.

Ředitelka brněnského okruhu Ivana Ulmanová si umí představit i jiné využití. "Střelnice leží přímo uprostřed areálu. Kdybychom ho mohli využívat, hodně by nám to ulehčilo život. Mohli bychom tak vyřešit nedostatek parkovacích míst," vyzdvihla atraktivitu pozemku.

Budovu střelnice by také chtěla využívat jako zázemí pro hostesky nebo policisty hlídající průběh závodů. Na střelnici trénovalo každý týden 160 střelců včetně dětí a tělesně postižených.

Tréninkového zázemí využívali špičkoví závodníci. "Minulý víkend jsme na střelnici pořádali mezinárodní velkou cenu ve střelbě ze vzduchových zbraní. Byl to už patnáctý ročník a na dlouho nejspíš poslední. Podobné prostory, jako máme na Automotodromu, jinde v republice nejsou," popsal neradostnou budoucnost brněnské střelby předseda klubu Stanislav Hlaváček.

Střelci by měli budovu vyklidit do dubna, ale náhradní prostory shání jen obtížně. "Pro střelbu z malorážek jsem měli k dispozici 80 stavů. I když se nám podaří sehnat náhradní prostory, trénink bude muset probíhat na etapy," dodal Hlaváček.

Nové útočiště si hledají také střelci ze vzduchovek. V areálu jich mohlo zaráz trénovat i čtyřicet. Právě velký počet střeleckých stavů umožňoval pořádání mezinárodních soutěží.

Nová hala, kterou plánuje svaz postavit v Soběšicích za peníze získané z prodeje, vyroste nejdříve v roce 2011.

 

StanoviskoČSS  [374 KB]
Poslední aktualizace: 21.12.2009
Popis: Stanovisko výkonného výboru ke střelnici Brno – Kývalka

Provozovatel:

SSK JUNIOR Chropyně

Reklama:

Podporují nás....

 

Svitap

 

 

MAS

 

 

Město Chropyně

 

I pro Vaši reklamu

je zde místo.